Mekkora legyen az ablak?

Ez a kérdés főleg új építésű épület esetén merül fel, bár előkerülhet egy alaposabb felújítás esetén is. (Erről bővebben később).

Az ablakok méretének kiválasztásakor figyelembe kell vennünk:
- Milyen funkciójú helyiségbe kerül az ablak (ugyanis bizonyos előírásokat be kell tartanunk)?
- Az előírásokon felül szeretnénk-e plusz megvilágítást?
- Esztétikailag megfelelő-e a méret kívül és belül egyaránt?
- A homlokzaton lévő összes nyílászáró mérete (és azok elhelyezése) harmonikus képet mutat?

Például egy lakószobába tervezett falon lévő ablakok összes mérete az OTÉK szerint az alapterület minimum 1/8-a legyen. Ennél lehet több is, de kevesebb nem.

Sokszor arra gondol az ember, hogy legyen minél világosabb, tegyünk nagyobb ablakot! Azonban vegyük figyelembe, hogy az ablakok hő- és hangszigetelése bár sokat javult, még mindig itt hűl a legjobban az épület télen, és itt melegszik fel nyáron!

Ha egy falu forgalmas főutcáján áll a házunk, nem biztos, hogy nagy betekintést szeretnénk, és várhatóan túl sok zaj szűrődne be a nagyobb nyílászárókon keresztül.  Viszont egy panorámás telken épülő házba célszerű a jó kilátás felé nagyobb nyílászárókat beépíteni (árnyékolóval), ha az nem az állandó széliránnyal szembe néz.

Épületünk stílusához is igazodnia kell a külső nyílászárók méretének. Újabban például divatos dolog régi parasztházakat felújítani. Elég illúzióromboló lenne azonban nagy üvegfalakat építeni a régies stílusú házba.

A megfelelő méret azonban kevés egy helyiség jó megvilágításához. Fontos, hogy a helyiségben jó helyen legyen az ablak. Előfordulhat például, hogy a homlokzaton szépen elhelyezett ablakok belülről rosszul helyezkednek el, és egy helyiségben mondjuk csak egy sarkot világítanak meg. Ilyenkor lehetőleg próbálni kell egy olyan kompromisszumot találni, hogy esztétikus maradjon az épület, de a helyiségek is jól használhatóak legyenek.

Általánosságban elmondható, hogy:
- az ablakok párkánymagassága (parapet) 90cm (kivéve a kicsi szellőzőablakokat)
- az ablakok magassága 150cm (2,70m tipikus belmagasság esetén)
- az ablakok magassága tetőtérben vagy kisebb belmagasságú helyiségekben 120cm
- esztétikailag kedvezőbb, ha az ablak szélessége jól láthatóan nem éri el a magassági méretét
- az ablakok szemöldökmagassága jobb, ha egy magasságban van egy szinten belül.
- régen 30cm-es méretlépcsőkben kínálták a nyílászárókat (típus nyílászárók)

Természetesen a fentiektől az egyes építészeti stílusok (vagy azok teljes hiánya) miatt jelentős eltérés is mutatkozhat. Ez a felsorolás a hagyományos, bevált szokásokat mutatja.

Felújításnál általában korlátozott lehetőségeink vannak az ablakok méretének nagyobbítására, netán helyének megváltoztatására. Ezek kivitelezése nem lehetetlen, de bonyolultabb, költséges munka:
Meglévő teherhordó főfalban új nyílás kialakításának menete:
- Födém alátámasztása (statikus!)
- Áthidaló helyének kibontása
- Áthidaló elhelyezése (általában acél, de lehet fa, vagy vasbeton is)
- Ha az áthidaló terhelhető, akkor az ablak helyének kibontása
- Födém alátámasztásának eltávolítása.
- Ablak beépítése