Szín, forma

Ezekkel az ablakainkat sokféleképpen alakíthatjuk. Érdemes is kipróbálni látványtervezővel többféle variációt, hiszen ilyenkor még könnyen változtathatunk, de utána már évekig azt fogjuk nézni. (Bár egy faablakot esetleg át lehet festeni, a forma viszont akkor is marad.)

A próbálgatások során meg lehet találni azokat a színeket, illetve formákat, melyek alkalmazásával harmonikus lesz az épületünk. Ilyenkor derül ki személyiségünk igényessége is. Mivel valószínűleg sokáig fogják sokan látni, nem mindegy milyen képet alakítunk ki magunkról. Ha nem tudunk dönteni, kérjük szakember segítségét.

A színek kiválasztása esetén az alkalmazható színek palettáját és az utólagos módosítás lehetőségét befolyásolhatja az ablak anyaga.
Például:
- műanyag vagy műanyag burkolatú ablakoknál az alapszín általában fehér, melyet sokan választanak az ár miatt is, de általában jól is illeszthető az épülethez. Pedig a színes felárat egyszer kell csak kifizetni, mégis évekig láthatjuk: azaz, ha a színfelárat elosztjuk az élettartammal, rájövünk mennyire nem érdemes ezen tipródni.
- fa ablakoknál elsősorban a natúr színek kerülnek elő, de végső soron bármilyen színben elérhetőek.
- az alumínium ablakok színeit eloxálással változtathatják, de csak gyárban. A színválaszték korlátozott, ugyanakkor ezek a színek más anyagú ablakoknál nem érhetők el.
- acél ablakok színeit mázolással magunk is változtathatjuk, igen sokféle színben

Az ablakok formája általában a legolcsóbb derékszögű négyszög alakú, pedig ma már bármilyen alakú egyedi ablakot is elkészítenek. Így a legőrültebb ötletek is megvalósíthatók. A magam részéről inkább azt ajánlom, hogy az épület stílusába jól illeszkedő ablakformát válasszunk, és ne akarjuk kicsicsázni, ne akarjunk minden extrát belezsúfolni.

Befolyásolja a házunk, és azon belül az ablakaink megjelenését az esetleges keret. Ez persze nem kell, hogy feltétlenül körbevegye az ablakot. Lehet csak egy hangsúlyos párkány és/vagy szemöldök is. De természetesen sokféleképpen keretezhetjük ablakainkat. Ez főleg akkor javíthat az összképen, ha a homlokzaton az ablakok összfelülete jelentősen elmarad a falfelülettől, vagyis kicsik a nyílászárók. Ilyenkor optikailag megnövelhetők a keret alkalmazásával.